STÁVKOVÁ POHOTOVOST

05.02.2025

OSSOO SE PŘIPOJUJE

Odbory napříč Evropou se sjednocují a organizují protestní akci 5. února 2025 v Bruselu přímo pod okny Evropské komise s cílem donutit ji k přijetí jasné a aktivní průmyslové politiky.

Bez okamžitých opatření hrozí nevratná ztráta průmyslových kapacit a pracovních míst v Evropě.

Deindustrializace jako aktuální hrozba

Evropský průmysl čelí reálné hrozbě deindustrializace. Odbory napříč Evropou evidují přes 110 000 ztracených pracovních míst, což ukazuje na hlubokou krizi. V reakci na tuto situaci představila předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen na fóru v Davosu plán "Clean Industrial Deal", jehož cílem je podpora průmyslu prostřednictvím investic, regulací a podpory pracovních míst.

Odbory požadují konkrétní kroky

Federace nezávislých a demokratických odborových svazů IndustriAll European Trade Union požaduje, aby nový průmyslový plán nebyl pouhým souborem deregulačních opatření, ale aby chránil pracovní místa a zajistil investice do rekvalifikace a vzdělávání zaměstnanců. Zdůrazňuje potřebu povinných sociálních podmínek v rámci průmyslové strategie a varuje před krátkodobými řešeními, která by mohla průmysl dále poškodit.

Klíčové kroky k zabránění deindustrializace:

  1. Ochrana pracovních míst a průmyslových kapacit (např. za pomoci programu SURE 2.0).
  2. Investice do sociální a ekologické transformace – zastavení škrtů a revize fiskálních pravidel.
  3. Využití veřejných zakázek k podpoře poptávky.
  4. Uzavření investiční mezery využitím nevyčerpaných evropských fondů.
  5. Posílení odolnosti evropského průmyslu – boj proti nadkapacitě a neférové konkurenci.

Dlouhodobý průmyslový plán pro Evropu

IndustriAll European Trade Union zdůrazňuje, že Evropa potřebuje robustní průmyslový plán, který se nebude pouze přizpůsobovat trendům v Číně nebo USA, ale zajistí dlouhodobou stabilitu evropského průmyslu. Klíčovými prvky tohoto plánu by měly být:

  • Spravedlivá transformace průmyslu se zaměřením na vzdělávání a rekvalifikaci.
  • Zavedení sociálních podmínek do všech veřejných investic.
  • Zajištění dostupné a čisté energie pro domácnosti i průmysl.
  • Posílení kolektivního vyjednávání a zapojení zaměstnanců do rozhodování.
  • Ochrana globálních dodavatelských řetězců a dodržování lidských práv.

O IndustriAll European Trade Union

IndustriAll European Trade Union je federace nezávislých a demokratických odborových svazů, které zastupují manuální i nemanuální pracovníky v kovoprůmyslu, chemickém průmyslu, energetice, hornictví, textilním, oděvním a obuvnickém průmyslu a souvisejících odvětvích a činnostech. Mluvíme za 7 milionů pracujících mužů a žen sdružených ve 200 národních odborových pobočkách ve 39 evropských zemích. IndustriAll European Trade Union je stejně jako ČMKOS členem Evropské odborové konfederace (ETUC) a partnerem IndustriALL Global Union.

Zdroj: CMKOS